JOHAN uvádí aneb Šťastná třináctka
Před třinácti lety se v čase Mezinárodního festivalu Divadlo objevilo nesmělé nadýchnutí divadelní alternativy výrazně spojené s městem i specifickým místem. Diváci mohli tehdy poprvé vstoupit do budovy starého nádraží Plzeň - Jižní předměstí. Plzeňské centrum JOHAN se připojilo k festivalu DIVADLO. Skromná site specific performance pod názvem MOVING STATION měla nečekaný ohlas, přilákala řadu diváků, inspirovala vznik nových projektů a určila další osud zajímavé secesní stavby.
Za třináct let, pod nejrůznějšími názvy (Moving Station, Site specific, Off program, Off – Off program), nabízel plzeňský Johan do festivalového programu inscenace, performance a akce známých jmen domácí i zahraniční alternativy (např. Teatr Novogo Fronta, polská legenda Teatr Ósmego Dnia, japonští experimentátoři Ruizo Fukuhara a Saccio Takahashi, Islanďanka Steffi Thors, Stage Code, Divadlo Continuo, Divadlo Archa, taneční soubory Nanohách, VerTeDance, slovenské soubory Divadlo Na peróně, Divadlo Pôtoň, ale i Národní divadlo z turecké Antálie a mnohé další). Zároveň jsme se snažili otevřít prostor těm nejmladším (hosty na nádraží byly inscenace studentů DAMU, JAMU i VŠMU), stejně tak jsme zvali i ty, kteří vědomě zkouší hledat jiné podoby divadla mimo velká centra. Proto jsme uvedli inscenace malovického Continua, karlovarského Divadla Dagmar, ale i sudoměřických Tatrmanů nebo slovenského divadla Pôtoň z Batovců u Šaly. Důsledně jsme po celý čas propojovali prezentaci divadla s workshopy a jejich výstupovými eventy. A nehrálo se jen na nádraží. Vedli jsme publikum na ulici, do nových míst (vzpomeňme například několik ročníků v útrobách mostu Milenia).
Pokaždé jsme si dokázali na naši programovou sekci shromáždit vlastní prostředky, ze kterých jsme naši sekci financovali (tady určitě musíme poděkovat Ministerstvu kultury, Městu Plzni i dalším donátorům, kteří i této cíleně menšinové části programu podali pomocnou ruku), měli jsme vždy vlastní produkční i technický tým.
Dnes má festival Divadlo vlastní široký a bohatě strukturovaný off program. Řada tvůrců, kteří před lety hráli u nás v MOVING STATION, je dnes ve vedlejší nebo dokonce hlavním programu a to nás, průkopníky netradičních a nových forem, těší. A to, co bylo naší vlajkovou lodí po celou předchozí dobu, najdete v MOVING STATION i letos. Jsme platformou pro snivé hledání na okraji, jsme místem setkání a vzájemné inspirace. Proto si Vás dovolujeme pozvat na zajímavou kolekci představení, jež jsou opět spojena s výrazným ženským tvořivým hlasem (autorka Alena Zemančíková, režisérky Hana Franková, Ewa Zembok a Veronika Riedlbauchová, performerky Sláva Daubnerová a BioMasha). Rádi se s vámi setkáme také na otevřené debatě producentů nezávislých prostorů pod názvem Kooperace, ne konkurence či na veřejné prezentaci práce divadelně výzkumného projektu Plzeň jako výzva (KNOWtilus) studentů nového oboru pražské DAMU - Divadlo v netradičních prostorech.
Naší letošní festivalovou novinkou je cyklus večerních koncertů „Divadlem to začalo… (HUDEBNÍ VEČERY NA NÁDRAŽÍ)“ . Každý večer od úterý do soboty tak budete moci v MOVING STATION od 21. hodiny spočinout, zastavit se, odreagovat, pobavit se, diskutovat při libých tónech hudebních seskupení, jejichž kořeny jsou divadlu velmi blízké.
A nakonec drobná poznámka: Možná, že za rok, v čase festivalu DIVADLO, bude naše „nádraží“ zavřené. Když totiž bude přát štěstí, bude v rekonstrukci a dovrší se úspěšně pokus o záchranu cenné budovy, které hrozila demolice, a která se právě díky festivalu DIVADLO rozžila novým životem. Držme si palce. Těšíme se.
A těšíme se i letos na Vaši přízeň, na Vaši návštěvu.
Vaši JOHANi
JOHAN- V Plzni se jedná o ojedinělou organizaci, která se věnuje podpoře mladého umění a prezentaci profesionální alternativní scény. Projekty jsou adresovány především mladým lidem, studentům, umělcům, ale také dětem a jejich učitelům či vychovatelům. Svými aktivitami přispívá společenskému klimatu, které umožňuje sebevyjádření, prostor pro čin i odpovědnost za jeho realizaci a dopady. Snaží se propojovat lidi a vychovávat prostřednictvím umění a k umění. Projekt budování centra JOHAN vychází z idejí aktivního a alternativního pohledu na svět, z potřeby aktivně reagovat na jeho problémy a ze zájmu o jejich možné řešení. Zdrojem idejí, jež vedly ke vzniku centra, je podpora nezávislé umělecké tvorby především v oblasti performing arts a výtvarného umění. Od listopadu 2009 je JOHAN členem prestižní sítě Trans Europe Halles, mezinárodní sítě nezávislých kulturních center vybudovaných v industriálních prostorech, která představuje dynamickou platformu pro nápady, spolupráci a vzájemnou podporu mezi svými členy.
MOVING STATION – Organizace JOHAN se snaží měnit myšlení, zvyšovat zájem o věci kolem, prohlubovat zájem o svět, o místo, v němž žijeme. Záměry a projekty realizuje v opuštěné budově Jižního nádraží, tzv. MOVING STATION. Na podzim roku 2000 JOHAN zahájil záchranu a kulturně-sociální revitalizaci této nádražní budovy. Začal budovat Otevřený komunikační prostor MOVING STATION. Hlavním cílem tohoto projektu je vytvoření prostředí pro alternativní umělecké počiny – tvůrčí dílny, festivaly, autorská představení, výstavy, performance, happeningy, koncerty. MOVING STATION je zároveň prostorem pro setkávání, konfrontaci a komunikaci mezi tvůrci, obory a druhy umělecké práce. Konají se tu besedy, přednášky, vedou se diskuse a veřejné dialogy. Od listopadu 2012 most u Jižního nádraží nese název po legendě českého undergroundu, výtvarném teoretikovi, kritikovi, básníkovi a disidentovi Ivanovi M. Jirousovi.