BURIAN Hra Tomáše Dianišky, který se po pár letech vrátil na libereckou scénu jako autor a režisér. Tentokrát obrátil svou pozornost k jednomu z nejslavnějších libereckých rodáků Vlastovi Burianovi. Život „krále komiků“ byl plný velkých zvratů. Zažil strmý vzestup a obří popularitu, kterou vystřídal pád až na samé dno a smutné dožívání v nedůstojných podmínkách. Když Němci 1. září 1944 zavřeli všechna divadla v republice, přišel Burian ze dne na den o své milované publikum, brzy však bylo ještě hůř. Po válce byl neprávem obžalován z kolaborace, vyřazen z herecké obce, vystěhován z vily a skončil za mřížemi. K herectví se stárnoucí a unavený Burian vrátil až po šestileté pauze, už to ale nikdy nebyl ten energií nabitý komik. Právě tyto osudové eskapády jsou základním stavebním kamenem Dianiškovy hry. Autor nám na jmenované události nabízí originální pohled, komentující je s humorem jemu vlastním, zachovávající však mrazivou osudovost zlomových situací. Inscenace získala dvě nominace na Cenu divadelní kritiky v kategoriích „ženský herecký výkon“ (pro Veroniku Korytářovou) a „poprvé uvedená česká hra roku 2021“ (pro Tomáše Dianišku).
S hrami Tomáše Dianišky je to podobné jako s filmy Woodyho Allena. Variují osvědčenou strukturu i podobná témata, dovedně a provokativně mísí realitu s fikcí a dokážou vždy vyhmátnout podstatné a divácky atraktivní. Kdo má tento typ textů rád, nebude zklamán ani tentokrát.
(…)
Dianiška-režisér tuto nadsazenou hravost ještě umocnil obsazením Veroniky Korytářové do role Buriana. Stylizace rozhodně není samoúčelná. Mladá herečka nejen že dokáže přesvědčivě zpodobnit komika ve všech životních fázích od dítěte po starého pána (jen s drobnou nápovědou typického knírku), svým ženstvím zároveň zdůrazňuje Burianovu zvláštní křehkost, balancování na hraně slz a smíchu, křečovité přirozenosti a stylizované hravosti, i jakousi „nemužskost“.
– Jana Soprová, Divadelní noviny
Hlavním trumfem inscenace je pak Veronika Korytářová v titulní roli. Mimořádně autenticky vystihla charakteristiku postavy. Nejde jen o perfektně zvládnutou dikci, ale především o celkové psychofyzické pojetí, které udivuje přirozeností, schopností udržet pro Buriana tak typická gesta a mimiku v přesné stylizaci, která nikdy nesklouzne k přehrávání.
– Jana Machalická, Lidové noviny
TOMÁŠ DIANIŠKA (1984) Je duší, organizátorem, kmenovým autorem a hercem Divadla F. X. Kalby, které původně vzniklo jako „punková odnož“ libereckého Divadla F. X. Šaldy, posléze začalo žít vlastním životem a stalo se kultovní „divadelní tlupou“ úzce propojenou s pražským Divadlem pod Palmovkou. Narodil se v Banské Bystrici, v devatenácti letech odešel ze Slovenska do Prahy, kde v roce 2008 absolvoval herectví na DAMU. Poté vstoupil do angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Od září 2014 je členem hereckého souboru Divadla pod Palmovkou. V rámci Studia PALM OFF, tamní studiové scény, byly uvedeny Dianiškovy autorské hry, například 1000 věcí, co mě serou (divadelní adaptace stejnojmenného blogu), Mlčení bobříků, Pusťte Donnu k maturitě! či Bezruký Frantík. Ve všech jmenovaných inscenacích Tomáš Dianiška také hraje. Vedle domovského Divadla pod Palmovkou spolupracuje Tomáš Dianiška jako autor a herec s několika pražskými scénami, mj. s MeetFactory, Divadlem LETÍ, s A Studiem Rubín, Divadelní společností Masopust, Chemickým divadlem, Divadlem X10 a jinými. Jeho autorský počin Mlčení bobříků získal nominaci v rámci Cen české divadelní kritiky 2016. Ve stejné anketě získal ocenění Talent roku. Na nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku byla za rok 2019 nominována vedle jeho vítězných Transek, bodů, vteřin také hra Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče Bezruký Frantík. První místo v této kritické anketě získal i ve dvou následujících letech – v roce 2020 zvítězila jeho hra 294 statečných, v roce 2021 obsadila první místo jeho Špinarka a další dvě hry (Burian a Encyklopedie akčního filmu) byly na cenu nominovány.
ČINOHRA DIVADLA F. X. ŠALDY působí v Liberci teprve od r. 1945. Do té doby se zde hrálo divadlo převážně v německém jazyce a česká představení zajišťovaly pouze hostující společnosti. Na pozici režisérů a dramaturgů tu v minulosti působily osobnosti jako Josef Balvín, Oldřich Daněk, Zdeněk Digrin, Ivan Glanc, Zdeněk Hořínek, Vlasta Gallerová, Miloš Horanský a řada dalších. Roku 2010 tu vzniklo z iniciativy mladých herců kolem Tomáše Dianišky Divadlo F. X. Kalby, dnes aktivní v pražském Divadle pod Palmovkou. Inscenace Sylva vznikla za doby úspěšného uměleckého vedení Šimona Dominika (2016–2020), v současné době soubor vede režisérka Kateřina Dušková.