DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ Tradiční pohádková předloha na zmenšeném kukátkovém jevišti a s loutkami vedenými jednou herečkou, Antonií Formanovou. Její civilní a strohý projev vtipně kontrastuje s pohádkovým textem i s loutkami. Klasická, a přesto hravá a originální pohádka vypovídá o síle a nutnosti přátelství, i když ti kamarádi vypadají trošku zvláštně. Nečekejte experiment, ale kouzelný svět loutek Roberta Smolíka, oceňovaného scénografa a tvůrce nejen loutkového divadla.
ROBERT SMOLÍK (1977) Vystudoval scénografii na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, kde je od roku 2004 interním pedagogem a od roku 2020 zde spolu s Denisou Václavovou vede magisterský ateliér udržitelného divadla. Kromě scénografie se věnuje tvorbě loutek a mechanických objektů. Jako scénograf spolupracuje s profesionálními loutkovými divadly (Minor, Naivní divadlo Liberec a další). Mezi lety 2005 a 2018 se jeho divadelní tvorba soustředila na spolupráci se skupinou Buchty a loutky a především na výzkum a vývoj ve skupině Handa Gote. Aktuálně se věnuje práci ve skupině Škrobotník, Šlundra a Šibrová. Působí také jako výtvarník a aktivista v rodném městě Jičíně. Je držitelem mnoha ocenění za scénografie z festivalů Mateřinka a Skupova Plzeň.
DIVADLO MINOR Jde o scénu zaměřenou na rodinné publikum. Od roku 1998, kdy se ředitelem divadla stal Zdeněk Pecháček, již neusiluje primárně o loutkovou tvorbu a volbu uměleckých prostředků nechává na režisérovi a výtvarníkovi. V Minoru působí výrazné režijní osobnosti, většinou absolventi katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU – Jiří Austerlitz, Jan Jirků, Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský, Braňo Holiček, Anna Klimešová, Petr Erbes, Boris Jedinák, Lenka Vagnerová, Jiří Jelínek, Janek Lesák a Natálie Preslová aj. Kromě divadelních inscenací nabízí Minor svým divákům interaktivní galerii, vzdělávací dílny, workshopy vedené profesionálními umělci a outdoorové hry. Z divadla se tak stává vyhledávané kulturní centrum pro celou rodinu.