Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Antonie Formanová, Robert Smolík

DIVADLO MINOR, PRAHA
Režie
Robert Smolík

SCÉNA, LOUTKY
Robert Smolík

HUDBA
Veronika Svobodová, Pia Achternkamp

OBSAZENÍ
Antonie Formanová

Pro diváky od čtyř let.

Premiéra
4. dubna 2023

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ Tradiční pohádková předloha na zmenšeném kukátkovém jevišti a s loutkami vedenými jednou herečkou, Antonií Formanovou. Její civilní a strohý projev vtipně kontrastuje s pohádkovým textem i s loutkami. Klasická, a přesto hravá a originální pohádka vypovídá o síle a nutnosti přátelství, i když ti kamarádi vypadají trošku zvláštně. Nečekejte experiment, ale kouzelný svět loutek Roberta Smolíka, oceňovaného scénografa a tvůrce nejen loutkového divadla.

ROBERT SMOLÍK (1977) Vystudoval scénografii na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, kde je od roku 2004 interním pedagogem a od roku 2020 zde spolu s Denisou Václavovou vede magisterský ateliér udržitelného divadla. Kromě scénografie se věnuje tvorbě loutek a mechanických objektů. Jako scénograf spolupracuje s profesionálními loutkovými divadly (Minor, Naivní divadlo Liberec a další). Mezi lety 2005 a 2018 se jeho divadelní tvorba soustředila na spolupráci se skupinou Buchty a loutky a především na výzkum a vývoj ve skupině Handa Gote. Aktuálně se věnuje práci ve skupině Škrobotník, Šlundra a Šibrová. Působí také jako výtvarník a aktivista v rodném městě Jičíně. Je držitelem mnoha ocenění za scénografie z festivalů Mateřinka a Skupova Plzeň.

DIVADLO MINOR Jde o scénu zaměřenou na rodinné publikum. Od roku 1998, kdy se ředitelem divadla stal Zdeněk Pecháček, již neusiluje primárně o loutkovou tvorbu a volbu uměleckých prostředků nechává na režisérovi a výtvarníkovi. V Minoru působí výrazné režijní osobnosti, většinou absolventi katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU – Jiří Austerlitz, Jan Jirků, Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský, Braňo Holiček, Anna Klimešová, Petr Erbes, Boris Jedinák, Lenka Vagnerová, Jiří Jelínek, Janek Lesák a Natálie Preslová aj. Kromě divadelních inscenací nabízí Minor svým divákům interaktivní galerii, vzdělávací dílny, workshopy vedené profesionálními umělci a outdoorové hry. Z divadla se tak stává vyhledávané kulturní centrum pro celou rodinu.