Králičí nora

David Lindsay-Abaire

DIVADLO J. K. TYLA, Plzeň, CZE
Režie
Adam Doležal

DRAMATURGIE
Zdeněk Janál

PŘEKLAD
Markéta Kočí Machačíková

SCÉNA A KOSTÝMY
Agnieszka Pátá Oldak

HUDBA
Petr Zeman

OBSAZENÍ
BECCA - Jana Ondrušková
IZZY, SESTRA BECCY - Klára Kuchinková
HOWIE, MANŽEL BECCY - Martin Stránský
NAT, MATKA BECCY - Jana Kubátová
JASON - Kryštof Švehlík, Marek Frňka

TITULKY
Uvádíme v češtině, s anglickými titulky

V představení je uvedena skladba Livin’ for You – hudba a text: Al Green, Mitchell Willie

Foto
Irena Štěrbová
Premiéra
9. září 2021

KRÁLIČÍ NORA Emočně silné rodinné drama pojednává o manželství, které prochází zásadní životní zkouškou. Becca a Howie se vzájemně odcizují. Postihla je totiž jedna z největších rodinných tragédií, jakou si lze vůbec představit. Dokáží se s ránou osudu vypořádat a vrátit se k normálnímu životu? Dokáží Becca, její těhotná sestra a jejich svérázná matka udržet rodinu pohromadě? Sám autor o své hře tvrdí, že je „až překvapivě zábavná, ovšem také trochu smutná a vážná, ale nakonec i nadějeplná“. Porota Pulitzerovy ceny za drama jí udělila toto vyznamenání v roce 2006, poté co byla hra v roce 2006 uvedena na Broadway a co zde za roli Becky získala Cynthia Nixonová prestižní cenu TONY. Příběh byl pak v roce 2010 zfilmován s Nicole Kidmanovou (nominace na Oscara) a Aaronem Eckhartem v hlavních rolích.

DAVID LINDSAY-ABAIRE (1969) Významný americký dramatik, scénárista a libretista. K dalším jeho oceněným titulům patří hry Good People (další nominace na cenu TONY) a Ripcord (č. Odpočívej ve svém pokoji) a muzikál Shrek (libreto nominováno na cenu TONY v r. 2009).

ADAM DOLEŽAL (1985) Divadelní režisér, absolvent činoherní režie na Janáčkově akademii múzických umění. Pod vedením prof. Aloise Hajdy vystudoval obor činoherní režie na divadelní fakultě brněnské JAMU. Už za studií hostoval v brněnském BURANTEATRu, kde režíroval například Williamsův Skleněný zvěřinec, Ibsenovu Hedu Gablerovou, či Crimpův Venkov. Jako host pracoval dále v Městském divadle ve Zlíně, v Divadle Šumperk, ve Východočeském divadle Pardubice, Městském divadle Kladno, v Městském divadle v Mostě, v pražském Divadle Na rejdišti či v Divadle A. Dvořáka v Příbrami. Spolupracuje také s amatérskými či poloprofesionálními spolky, například s Divadelním studiem „V“ a je častým lektorem soutěžních přehlídek amatérského divadla. V roce 2016 úspěšně zakončil doktorandské studium na brněnské JAMU. V návaznosti na to vydal monografii Cesty divadelní tvorby Petera Brooka (2018). Věnuje se také překladům divadelních her z angličtiny. Králičí nora je jeho první režijní prací v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

DIVADLO J. K. TYLA Tvoří jej čtyři umělecké soubory, které odehrají zhruba 500 činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně. Divadlo se snaží o rozmanitý a žánrově vyvážený repertoár, který zahrnuje i české a zahraniční dramatické novinky. Svou více než staletou historií, uměleckou činností i řadou dalších aktivit se řadí k významným scénám nejen západočeského regionu.