Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum

Anastasiia Kosodii – Jana Svobodová a kol.

DIVADLO ARCHA, JAM FACTORY ART CENTER, CZ / UA
Režie
Jana Svobodová

KONCEPCE
Jana Svobodová

TEXT
Anastasiia Kosodii

DRAMATURGIE
Ondřej Hrab

PŘEKLAD DO ANGLIČTINY
Pavlo Hrytsak

PŘEKLAD DO ČEŠTINY
Miroslav Tomek

HUDBA
Lotta Karlsson, Rosa Berman

EDITACE ANGLICKÉHO TEXTU
Sofía Vélez

ZVUKOVÝ DESIGN
Jan Sedláček, Lotta Karlsson

SVĚTELNÝ DESIGN
Pavel Kotlík

TECHNICKÁ PODPORA
Martin Krupa

ASISTENTKA REŽIE
Romana Sekáčová

FOTO
Jakub Hrab

OBSAZENÍ
Rosa Berman, Amanda Doherty, Lotta Karlsson, Sofía Vélez, Mariia Kosiichuk (z audio nahrávky)

Inscenace vznikla ve spolupráci s organizací Jam Factory Art Center ve Lvově v rámci mezinárodního projektu Artists in War.

Premiéra
17. března 2023

OSM KRÁTKÝCH KOMPOZIC ZE ŽIVOTA UKRAJINCŮ PRO ZÁPADNÍ PUBLIKUM Ze všech médií se ozývá řinčení zbraní a ustarané hlasy politiků. Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum je reakcí na ruskou aroganci namířenou proti mírumilovnému ukrajinskému národu. Na jevišti se potkává pět účinkujících z různých evropských zemí – Irska, Velké Británie, Nizozemska, Švédska a Ukrajiny. V metaforickém prostoru divadla vymezeném textovou projekcí, hudební kompozicí, zpěvem a osobní výpovědí hledá inscenace naději zakotvenou v tradici a rutině každodenního života.

JANA SVOBODOVÁ (1962) je divadelní režisérka, zakladatelka Mezinárodní letní školy dokumentárního divadla. Ve své tvorbě kombinuje autentické příběhy s videoartem, hudbou, světelným designem a moderními technologiemi. Její poslední inscenace Ti, kdo mluví za sebe (2021), Perché non Io (2022) a Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum (2023) se zaměřují na problematiku osobní svobody. Její projekty byly prezentovány na festivalech v České republice i v USA, Japonsku, Jižní Africe, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a dalších zemích. Inscenace Obyčejní lidé (2018), kterou vytvořila společně s čínskou choreografkou a tanečnicí Wen Hui, byla uvedena v hlavním programu Festival D’Avignon 2019 a Festival D’Automne v Paříži 2019.