PŘÍLIŠ DRAHÝ JED V říjnu 2018 londýnský Old Vic ohlásil chystanou premiéru hry Lucy Prebble Příliš drahý jed, divadelní adaptace stejnojmenné populárně naučné knihy Luka Hardinga. Hra pojednává o atentátu na Alexandra Litviněnka v roce 2006 pomocí neviditelného radioaktivního izotopu polonia-210. Hra měla premiéru v Old Vic dne 5. září 2019 v režii Johna Crowleyho. Příliš drahý jed byl v roce 2020 nominován na cenu Laurence Oliviera za nejlepší novou hru a získal divadelní cenu Critics’ Circle za nejlepší novou hru a nejlepší novou inscenaci hry na Broadwayi World Awards.
Britská dramatička Lucy Prebble (1981) pracovala jako novinářka a seriálová scenáristka. V roce 2009 byla nominována na Cenu Laurence Oliviera za svoji hru Enron o pádu energetického gigantu. Ještě větší úspěch zaznamenala s hrou o lékařském experimentu Vedlejší účinky. Plzeňská inscenace Příliš drahého jedu je teprve druhou na českých scénách, poprvé se hra objevila ve Švandově divadle v režii Thomase Zielinského.
Pak už se před námi rozmotává případ, s jehož vyšetřováním pomáhá detektivům sám Litviněnko. Autorka pracuje neotřelým způsobem s časovými rovinami, které se mísí, nejedná se o prostou retrospektivu. Nehraje se takzvaně na čtyři stěny, herci živě komunikují s diváky, komentují situace, což přináší nejen zcizující, ale též odlehčující efekt. Ústřední dvojice postav, Alexandr Litviněnko v podání Vladimíra Pokorného a Marina Litviněnková v podání Zuzany Ščerbové, působí civilně a soustředěně. Jsme svědky výjevů z jejich běžného života před událostí, prokládaných vysvětlujícími pasážemi do publika, případně adresovaných dvojici detektivů. Ti (v podání Libora Stacha a Marka Mikuláška) evokují slavné detektivní filmové dvojice, kdy jeden z mužů je bystřejší a druhý spíš roztěkaný.
– MICHAELA SVOBODOVÁ, art.ceskatelevize.cz
ADAM DOLEŽAL (1985) vystudoval obor činoherní režie na brněnské JAMU pod vedením prof. Aloise Hajdy. Už za studií hostoval v BURANTEATRu. Od té doby prošel jako hostující režisér prakticky celou republiku – Zlín, Šumperk, Most, Pardubice, Plzeň, Kladno, Mladou Boleslav, Prahu a Příbram. Kromě režie také překládá divadelní hry z angličtiny, např. od Scotta Z. Burnse, Martina Crimpa. Působí jako lektor režijních seminářů pro amatérské divadelníky a je častým lektorem v porotách divadelních přehlídek. Nyní zakotvil jako kmenový režisér činohry DJKT v Plzni.
DIVADLO J. K. TYLA Tvoří je čtyři umělecké soubory, které odehrají zhruba 500 činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně. Divadlo se snaží o rozmanitý a žánrově vyvážený repertoár, který zahrnuje i české a zahraniční dramatické novinky. Svou více než staletou historií, uměleckou činností i řadou dalších aktivit se řadí k významným scénám nejen západočeského regionu. V čele činohry DJKT stojí herečka Apolena Veldová.