Příliš drahý jed

Lucy Prebble

DIVADLO J. K. TYLA, Plzeň, CZE
Režie
Adam Doležal

PŘEKLAD
Ester Žantovská

DRAMATURGIE
Zdeněk Janál

SCÉNA
Michal Syrový

KOSTÝMY
Agnieszka Pátá-Oldak

HUDBA
Petr Zeman

SVĚTELNÝ DESIGN
Antonín Pfleger

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE
Pavel Klimenda

OBSAZENÍ
MARINA LITVINĚNKO  Zuzana Ščerbová
ALEXANDR LITVINĚNKO  Vladimír Pokorný
VLADIMÍIR PUTIN  Michal Štěrba
RADIOLOG, LUGOVOJ  Jaroslav Matějka
TECHNIK, KOVTUN  Petr Urban
INSPEKTOR HYATT  Libor Stach
SERGEJ, DETEKTIV HOAR Marek Mikulášek
BORIS BEREZOVSKIJ, PROF. DOMBEY  Zdeněk Hruška
DR. GUNNER, DŮSTOJNÍK FSB 2, MLADÍK 2, SCARAMELLA Martin Zahálka ml.
DR. BHATTOVÁ, LJUBA Jana Kubátová
SESTRA DAVIDOVÁ, NATALIE, HARMONIKÁŘKA Emma Česáková
EMMERSON, WALTER, DR. VIRCHIS  Miloslav Krejsa
DR. GENT, MARTIN, MLADÍK 1, DŮSTOJNÍK FSB 1, TIM  Matyáš Greif
RECEPČNÍ, DR. DUDHNIWALOVÁ, GALINA, LETUŠKA, UKLÍZEČKA, THERESA MAY Lucie Ducháčková
SESTRA MICHENOVÁ, KAMARÁDKA NATÁLIE, FOTOGRAFKA Barbora Soldánová
SESTRA REZANOVÁ, MISS UKRAINA Tereza Bartošová
ANATOLIJ  Jakub Ekstein / Adam Hejzek
KAMIŠNIKOV  Martin Chmelař
MLADÍK 3, DŮSTOJNÍK FSB 3, MUŽ NA OSLAVĚ A V KLUBU Emil Fles
ŽENY NA OSLAVĚ A V KLUBU Alžběta Groulíková, Táňa Hejdová, Ema Hejzková, Markéta Melicharová

Premiéra
29. dubna 2023

PŘÍLIŠ DRAHÝ JED V říjnu 2018 londýnský Old Vic ohlásil chystanou premiéru hry Lucy Prebble Příliš drahý jed, divadelní adaptace stejnojmenné populárně naučné knihy Luka Hardinga. Hra pojednává o atentátu na Alexandra Litviněnka v roce 2006 pomocí neviditelného radioaktivního izotopu polonia-210. Hra měla premiéru v Old Vic dne 5. září 2019 v režii Johna Crowleyho. Příliš drahý jed byl v roce 2020 nominován na cenu Laurence Oliviera za nejlepší novou hru a získal divadelní cenu Critics’ Circle za nejlepší novou hru a nejlepší novou inscenaci hry na Broadwayi World Awards.

Britská dramatička Lucy Prebble (1981) pracovala jako novinářka a seriálová scenáristka. V roce 2009 byla nominována na Cenu Laurence Oliviera za svoji hru Enron o pádu energetického gigantu. Ještě větší úspěch zaznamenala s hrou o lékařském experimentu Vedlejší účinky. Plzeňská inscenace Příliš drahého jedu je teprve druhou na českých scénách, poprvé se hra objevila ve Švandově divadle v režii Thomase Zielinského.

Pak už se před námi rozmotává případ, s jehož vyšetřováním pomáhá detektivům sám Litviněnko. Autorka pracuje neotřelým způsobem s časovými rovinami, které se mísí, nejedná se o prostou retrospektivu. Nehraje se takzvaně na čtyři stěny, herci živě komunikují s diváky, komentují situace, což přináší nejen zcizující, ale též odlehčující efekt. Ústřední dvojice postav, Alexandr Litviněnko v podání Vladimíra Pokorného a Marina Litviněnková v podání Zuzany Ščerbové, působí civilně a soustředěně. Jsme svědky výjevů z jejich běžného života před událostí, prokládaných vysvětlujícími pasážemi do publika, případně adresovaných dvojici detektivů. Ti (v podání Libora Stacha a Marka Mikuláška) evokují slavné detektivní filmové dvojice, kdy jeden z mužů je bystřejší a druhý spíš roztěkaný.

– MICHAELA SVOBODOVÁ, art.ceskatelevize.cz

ADAM DOLEŽAL (1985) vystudoval obor činoherní režie na brněnské JAMU pod vedením prof. Aloise Hajdy. Už za studií hostoval v BURANTEATRu. Od té doby prošel jako hostující režisér prakticky celou republiku – Zlín, Šumperk, Most, Pardubice, Plzeň, Kladno, Mladou Boleslav, Prahu a Příbram. Kromě režie také překládá divadelní hry z angličtiny, např. od Scotta Z. Burnse, Martina Crimpa. 
Působí jako lektor režijních seminářů pro amatérské divadelníky a je častým lektorem v porotách divadelních přehlídek. Nyní zakotvil jako kmenový režisér činohry DJKT v Plzni.

DIVADLO J. K. TYLA Tvoří je čtyři umělecké soubory, které odehrají zhruba 500 činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně. Divadlo se snaží o rozmanitý a žánrově vyvážený repertoár, který zahrnuje i české a zahraniční dramatické novinky. Svou více než staletou historií, uměleckou činností i řadou dalších aktivit se řadí k významným scénám nejen západočeského regionu. V čele činohry DJKT stojí herečka Apolena Veldová.