Shaxpearova myčka na ulici Kertész

Péter Závada, William Shakespeare

ÖRKÉNY ISTVÁN SZÍNHÁZ, BUDAPEŠŤ, HUN
Režie
Viktor Bodó

DRAMATURGIE
Sára Gábor, Tamás Turai

TEXT
Péter Závada

SCÉNA
Zita Schnábel

KOSTÝMY
Fruzsina Nagy

HUDBA
Árpád Kákonyi, Gábor Keresztes

ZVUKOVÝ DESIGN
Gábor Keresztes

SVĚTELNÝ DESIGN
Tamás Bányai

ASISTENTKA REŽIE
Diána Laky

OBSAZENÍ
Zsolt Máthé, Zsombor Jéger, Béla Dóra, Zsolt Nagy, Csaba Polgár, Gabriella Hámori, Imre Csuja, László Gálffi, Nóra Diána Takács, László Felhőfi-Kiss, Milán Vajda, István Fizca, Máté Novkov, Eszter Csákányi, Pál Mácsai, Árpád Kákonyi, Tünde Kókai, Márton Patkós

TITULKY
Uvádíme v maďarštině, s českými a anglickými titulky

Foto
Judit Horváth
Premiéra
28. září 2019

SHAXPEAROVA MYČKA NA ULICI KERTÉSZ Divadelní adaptace Shakespearova Romea a Julie z pera Pétera Závady vychází i z improvizací souboru. Prostřednictvím nové a moderní úpravy se snaží postihnout současnou maďarskou realitu a zároveň zachytit bizarní, temné, absurdní, znechucující, groteskní, chaotické, ubohé, děsivé, šokující a kontroverzní stránky postav příběhu. V inscenaci se (podle výčtu tvůrců) objeví zmrazená mrtvola, kosti, zvratky, plivance, nahota, zlomené prsty, drogy, míchání jedů, nekorektní slova, kouř, hlasitá hudba, alarmující zvukové efekty a několik litrů umělé krve. To vše však neodradilo maďarské diváky ani kritiky a inscenace provokativního režiséra Viktora Bodó se stala beznadějně vyprodaným hitem a byla oceněna jako nejlepší maďarská inscenace roku.

Inscenace Viktora Bodóa i text Pétera Závady ze Shakespearovy nejslavnější milostné tragédie záměrně vypouštějí poezii a představují si, jak by oba mladí milenci a svět kolem nich vypadali uprostřed zchátralé Pešti. (…) Vidíme vysoce profesionální inscenaci se skvělými herci a režií, s kombinací mnoha různých hereckých a inscenačních stylů, od brechtovských dialogů (mezi Tybaltem Zsolta Nagye a Kapuletem Imre Csuji), přes tu horečnaté, tu prostě jen zábavné kabaretní výstupy, až k přímému oslovování publika.
– Natália Pikli, Prae.hu

(…) smějeme se, pláčeme a mráz nám běhá po zádech přesně tehdy a jak režisér přikáže. (…) večer skutečně funguje díky skvěle sehranému týmu Divadla Istvána Örkenye. (…) Je tu i spousta prostoru pro humor, šokující proměny, zkoumání světa mimo naši komfortní zónu a základní ingredienci Bodóových inscenací: totální a (zdánlivě) nespoutané zběsilosti.
– Tamás Jászay, Revizor

VIKTOR BODÓ (1978) Vystudoval herectví a posléze divadelní režii na Divadelní a filmové univerzitě v Budapešti. Od absolutoria v roce 2003 se věnuje divadelní a filmové režii a scenáristice, jako herec vystupuje už pouze ve filmu. V roce 2008 založil vlastní soubor Szputnyik Shipping Company. K jeho největším úspěchům patří dramatizace Kafkova Procesu, nastudovaná v produkci Divadla Józsefa Katony pod názvem Semeloumnezmizelsem, s níž se představil na plzeňském festivalu v roce 2009. Za tuto i své další pohostinské režie v Maďarsku i jinde získal řadu divadelních cen. V Plzni hostoval i jeho Revizor (2014) a Bláznovy zápisky (2017). Viktor Bodó pravidelně režíruje v Maďarsku, dále na německojazyčných scénách (Graz, Vídeň, Berlín, Kolín, Hamburk, Curych). Bývá označován, zřejmě pro jeho citáty nabitý, akcí a vtipem kombinovaný rukopis, za „Quentina Tarantina současného divadla“.

ÖRKÉNY SZÍNHÁZ (Divadlo Istvána Örkénye) Jedno z nejvýznamnějších maďarských divadel, převážně činoherní, ale otevřené široké škále žánrů. Od svého počátku uvedlo více než sto inscenací, od antiky k současným dílům. Velkou pozornost věnuje výběru kvalitního repertoáru, často užívá humoru a ironie a groteskních prvků. Jeho již desetiletý program divadelního vzdělávání otevřel jako jeden z prvních v Maďarsku novou cestu pro aktivní, společensky angažované spojení s publikem.