UCPANEJ SYSTÉM

Irvine Welsh

DEJVICKÉ DIVADLO, Praha, CZE
Režie
Michal Vajdička

Hospodský příběh plný vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, který vysvětlí i to, proč Bůh sedí na střídačce. Vynikající souhra dejvického souboru, skvělá režie talentovaného slovenského režiséra, neodolatelný humor – sice černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře?

Jedna z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadelních scén byla založena v roce 1992. Po odchodu původního souboru s uměleckým šéfem Janem Bornou je od roku 1997 až dosud uměleckým šéfem režisér Miroslav Krobot.

Výraznou součást dramaturgie Dejvického divadla tvoří současná dramatika, jak zahraniční (Joe Penhall:Krajina se zbraní, Denis Kelly:Debrisa další), tak domácí. Divadlo iniciuje vznik původních českých textů (Petr Zelenka:Příběhy obyčejného šílenství, Teremin,Miroslav Krobot:Sirup, kft/sendviče reality®,Viliam Klimáček:Dračí doupěa další) a klade důraz také na autorskou spolupráci s umělci názorově i generačně spřízněnými (Jiří Havelka:Černá díra, Petra Tejnorová:Modrovous/suovordoMa další). Zároveň však v repertoáru DD mají své pevné místo adaptace děl světové literární tvorby (Oblomovpodle I. A. Gončarova,Bratři KaramazovineboIdiotpodle F. M. Dostojevského, Love Storypodle I. B. Singera,Spříznění volboupodle J. W. Goetha a další) a klasické hry (ShakespearůvHamletaVečer tříkrálový, GogolůvRevizor, ČechovovyTři sestrya další).

Dejvické divadlo se pravidelně objevuje na předních místech při udělování nejprestižnějších divadelních ocenění. Letošní ceny Alfréda Radoka získalo v kategorii inscenace roku (Muž bez minulosti), herecký výkon (David Novotný v Muži bez minulosti) a zároveň již počtvrté získalo titul divadlo roku.