THE DEVIL TAKES YOU!

Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

ALFA THEATRE, Pilsen, CZE
Direction
Tomáš Dvořák

Režie: Tomáš Dvořák
Scénografie: Dana Raunerová
Hudba: Michal Vaniš
Dramaturgie: Pavel Vašíček
Hrají: Milena Jelínková a Petr Borovský

Česká premiéra 10. prosince 2012Délka představení 60 minut bez přestávky

Čert tě vem!- Hra, která je inscenována jako „divadlo na divadle", byla inspirována seznamem sedmi smrtelných hříchů (Chamtivost, Lenost, Obžerství, Chtíč, Závist, Hněv, Pýcha), faustovskou legendou i Felliniho Silnicí. Jde o montáž sedmi vtipných, zábavných moralit, zpracovaných buď do dramatické nebo písňové formy. Jednotlivé příběhy rozehrávají dva potulní komedianti s loutkami různého typu od marionet po manekýny rozměrů člověka.

Tomáš Dvořák (1956) - Po studiích na DAMU nastoupil roku 1979 do plzeňského Divadla Alfa, kde s výjimkou angažmá v Naivním divadle v sezoně 1989-1990 působí dodnes. Z jeho režií jmenujme například inscenace Posvícení v Hudlicích a v Praze, Jeminkote, Psohlavci, Láska vše zachrání. Spolu s výtvarníkem Ivanem Nesvedou navazuje na odkaz tradičního loutkového divadla, což je patrné především na inscenacích her Ivy Peřinové, které tito tvůrci uvedli v Naivním divadle v Liberci: Bezhlavý rytíř, Alibaba a čtyřicet loupežníků, Alína aneb Petřín v jiném dílu světa, Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla, Labutí jezírko.
Divadlo Alfa - Předchůdce Divadla Alfa – Divadlo dětí – zahájilo činnost v září 1966. Současný tvůrčí tým (umělecký šéf a režisér T. Dvořák, dramaturg P. Vašíček, scénograf I. Nesveda) spolu s externími spolupracovníky a dvanáctičlenným hereckým souborem upřednostňuje komediální pojetí divadla s důrazem na práci s loutkou. Divadlo se obrací k široké divácké obci (od dětí až po mládež a dospělé publikum), jíž nabízí tematicky i žánrově pestrý repertoár od klasické a moderní pohádky až po světovou dramatiku. Vrcholnými (a zároveň erbovními) opusy posledních let se staly Dvořákovy inscenace Jeminkote, Psohlavci (1999), Tři mušketýři (2006), kteří získali již 27 ocenění u nás i v zahraničí, a James Blond. Od roku 1967 je divadlo spolupořadatelem festivalu Skupova Plzeň, soutěžního bienále českého profesionálního loutkového (a dnes i alternativního) divadla, jehož 30. ročník se uskutečnil v roce 2014.