Divadlo International Theatre Festival

Drama, musical, dance, puppet and street theatre.
Extraordinary and remarkable international productions and a selection of best Czech productions staged in the past season.

More information
Info

Pre-sale of tickets for the main programme starts on 15 July, 9am

11. 9. 2024
  • 15:00–16:15

    Krajina se sklady

    Marie Nováková
    Direction: Ivo Kristián Kubák

    TYGR V TÍSNI & JOHAN, Prague / Pilsen
    CZE

    Buy tickets

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–18:45
    no intermission

    Hecuba, not Hecuba

    Tiago Rodrigues
    Direction: Tiago Rodrigues

    Comédie-Française, Paris
    FRA

    Venue: Grand Theatre
    Category: Main programme

12. 9. 2024
  • 09:00–10:00

    Čáslavská – Tokio – 1964

    Tomáš Jarkovský
    Direction: Jakub Vašíček

    ALFA THEATRE, Pilsen
    CZE

    Venue: Alfa Theatre
    Category: Pilsen presents

  • 11:30–13:05

    Na první pohled

    Suzie Miller
    Direction: Lucie Ferenzová

    ŠVANDA THEATRE, Prague
    CZE

    sold out

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

  • 16:00–20:30

    Extinction

    Julien Gosselin
    Direction: Julien Gosselin

    VOLKSBÜHNE AM ROSA-LUXEMBURG-PLATZ / SI VOUS POUVIEZ LÉCHER MON CŒUR, Berlin / Lille
    DEU / FRA

    Venue: New Stage
    Category: Main programme

  • 17:00–18:45
    no intermission

    Hecuba, not Hecuba

    Tiago Rodrigues
    Direction: Tiago Rodrigues

    Comédie-Française, Paris
    FRA

    Venue: Grand Theatre
    Category: Main programme

13. 9. 2024
  • 09:00–11:40

    Peer Gynt

    Henrik Ibsen
    Direction: Michal Hába

    DRAMA STUDIO, ÚSTÍ NAD LABEM
    CZE

    Venue: Alfa Theatre
    Category: Main programme

  • 13:00–15:00

    Solness

    Henrik Ibsen
    Direction: Ildikó Gáspár

    ÖRKÉNY SZÍNHÁZ, BUDAPEST
    HUN

    sold out

    Venue: Small Stage
    Category: Main programme

  • 13:00–14:25

    Deklarace závislostí

    Anna Klimešová, Kateřina Součková, Tereza Marečková
    Direction: Anna Klimešová

    MASOPUST, PRAGUE
    CZE

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

  • 16:00–16:35

    Superkluk

    Jiří Jelínek a kol.
    Direction: Jiří Jelínek

    STUDIO DAMÚZA, PRAHA
    CZE

    Free entry

    Venue: U Branky
    Category: Open air

  • 16:00–17:25

    Deklarace závislostí

    Anna Klimešová, Kateřina Součková, Tereza Marečková
    Direction: Anna Klimešová

    MASOPUST, PRAGUE
    CZE

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

  • 16:30–18:30

    Solness

    Henrik Ibsen
    Direction: Ildikó Gáspár

    ÖRKÉNY SZÍNHÁZ, BUDAPEST
    HUN

    sold out

    Venue: Small Stage
    Category: Main programme

  • 18:00–18:30

    Mezi světy – první krok

    Jakub Vedral a kol.
    Direction: Jakub Vedral a kol.

    V.O.S.A. THEATRE, Prague
    CZE

    Free entry

    Venue: Republic Square
    Category: Open air

  • 18:30–20:10

    Sága rodu Marxů

    Juan Goytisolo, Jan Mikulášek, Martin Sládeček
    Direction: Jan Mikulášek

    GOOSE ON A STRING THEATRE, Brno
    CZE

    Venue: New Stage
    Category: Main programme

14. 9. 2024
  • 08:00–09:30

    Vzpomínání

    Anna Datiashvili
    Direction: Anna Datiashvili

    Buy tickets

    Venue: Moving Station – Small Hall
    Category: Johan presents

  • 08:30–09:10

    Červený balónek

    Vít Peřina and team, Albert Lamorisse
    Direction: Michaela Homolová

    NAIVE THEATRE, Liberec
    CZE

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

  • 10:00–11:30

    Vzpomínání

    Anna Datiashvili
    Direction: Anna Datiashvili

    Buy tickets

    Venue: Moving Station – Small Hall
    Category: Johan presents

  • 11:00–11:40

    Červený balónek

    Vít Peřina and team, Albert Lamorisse
    Direction: Michaela Homolová

    NAIVE THEATRE, Liberec
    CZE

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

  • 11:00–12:10

    Láska, vzdor a smrt

    Emil František Burian
    Direction: Lukáš Brutovský

    SLOVÁCKO THEATRE, Uherské Hradiště
    CZE

    Venue: Alfa Theatre
    Category: Main programme

  • 12:00–13:30

    Vzpomínání

    Anna Datiashvili
    Direction: Anna Datiashvili

    Buy tickets

    Venue: Moving Station – Small Hall
    Category: Johan presents

  • 14:00–15:30

    Vzpomínání

    Anna Datiashvili
    Direction: Anna Datiashvili

    Buy tickets

    Venue: Moving Station – Small Hall
    Category: Johan presents

  • 14:00–16:40

    Střípky ženy

    Kata Wéber
    Direction: Jan Holec

    PETR BEZRUČ THEATRE, Ostrava
    CZE

    sold out

    Venue: Small Stage
    Category: Main programme

  • 18:00–20:00

    Pes na cestě

    Pavel Vilikovský
    Direction: Dušan D. Pařízek

    SLOVAK NATIONAL THEATRE, Bratislava
    SVK

    Venue: Grand Theatre
    Category: Main programme

15. 9. 2024
  • 09:00–10:30

    Veřejní nepřátelé

    Michel Houellebecq, Bernard-Henri Lévy
    Direction: Jan Mikulášek

    THEATRE ON THE BALUSTRADE, Prague
    CZE

    Venue: Alfa Theatre
    Category: Main programme

  • 12:00–13:10

    Jsem kněžna bláznů

    Lenka Nota, Olga Sommerová
    Direction: Martin Otava

    J. K. TYL THEATRE, Pilsen
    CZE

    Buy tickets

    Venue: Small Stage
    Category: Pilsen presents

  • 14:30–16:20

    Jenom konec světa

    Jean-Luc Lagarce
    Direction: Ivan Buraj

    HADIVADLO, Brno
    CZE

    sold out

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Main programme

16. 9. 2024
  • 10:00–17:00

    Radiomaton / instalace

    Marie Béland, Simon Laroche

    Venue: Moving Station – Entrance Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–17:45

    Lonesome cowboy

    Tomáš Janypka

    ZDRUHESTRANY, Prague
    CZE

    Buy tickets

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Johan presents

17. 9. 2024
  • 10:00–17:00

    Radiomaton / instalace

    Marie Béland, Simon Laroche

    Venue: Moving Station – Entrance Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–18:00

    Jephte

    Giacomo Carissimi
    Direction: Krzysztof Garbaczewski

    CAPELLA CRACOVIENSIS, Kraków
    POL

    Buy tickets

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–19:05

    Milostné dopisy

    Albert Ramsdell Gurney
    Direction: Darina Abrahámová

    STUDIO DVA, PRAGUE
    CZE

    Venue: Grand Theatre
    Category: Epilogue

18. 9. 2024
  • 10:00–17:00

    Radiomaton / instalace

    Marie Béland, Simon Laroche

    Venue: Moving Station – Entrance Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–18:00

    Šestý smysl města

    Šestplusjedenstatečných
    Direction: Ivana Sobková, Roman Černík

    ŠESTPLUSJEDENSTATEČNÝCH, Pilsen
    CZE

    Buy tickets

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–19:20

    Ztratili jsme Stalina

    Fabien Nury, Thierry Robin, Daniel Majling
    Direction: Michal Vajdička

    DEJVICE THEATRE, Prague
    CZE

    Venue: Grand Theatre
    Category: Epilogue

19. 9. 2024
  • 10:00–17:00

    Radiomaton / instalace

    Marie Béland, Simon Laroche

    Venue: Moving Station – Entrance Hall
    Category: Johan presents

  • 17:00–18:15

    Kafka has left the building

    1. česko-německý kabaret To téma / Das Thema
    Direction: Emil Rothermel

    1. ČESKO—NĚMECKÝ KABARET TO TÉMA / DAS THEMA
    CZE / DEU

    Buy tickets

    Venue: Moving Station - Main Hall
    Category: Johan presents