Lekce špičkování

Holektiv 

HOLEKTIV, Praha, CZE
Režie
Václav Jelínek

KONCEPT
Eva Stará, Karolína Křížková

DRAMATURGIE
Václav Jelínek

HUDBA
Julie Lupačová

VÝROBA SCÉNY
Petr Pasler

PRODUKCE
Andrea Vykysalá Benková

OBSAZENÍ
Eva Stará, Karolína Křížková

Projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a organizace Cirqueon.

Premiéra
3. června 2022

LEKCE ŠPIČKOVÁNÍ Nakoukněte pod záclonku baletního světa. Kolik vrstev má jedna bílá sukénka? Staňte se žáky naší Lekce špičkování, kde se humor vkrádá pod přísnou baletní taktovku. Odtajníme vám magii klasického tance. Jedno odpoledne, jedna lekce za bílým oknem, nevídaná podívaná. Řád a pořádek tu hraje prim a tělo tanečníka musí poslouchat jako hodinky. Co když se ale v našem sále nehraje přesně podle baletních notiček? Otázkou zůstává, kdo je na špici a kdo koho špičkuje… Lekce špičkování s lehkostí propojuje techniku klasického tance (baletu) s párovou akrobacií a groteskou.

Součástí představení je workshop, kde mají diváci možnost okusit na vlastním těle výživný baletní trénink. Začne se u tyče základní baletní průpravou – přípravou na opravdový balet. Projdeme pozice nohou, vyzkoušíme plie, releve i tendu a nebude chybět ani port de bras – ladná práce rukou. Možná dojde i na svalové křeče u cvičení pověstného adagia. Nabité dovednosti pak spojíme a zakončíme ladnou baletní poklonou. Vše zábavnou formou a s co nejmenšími následky.

Uskupení Holektiv představilo na festivalu Za dveřmi inscenaci Lekce špičkování. Oblíbená ženská skupina, která čerpá svou techniku především z párové akrobacie, kontorsionistiky, ale i tance, se zde zaměřila na tvrdý trénink profesionálních tanečníků klasického baletu. Komické scény baletní mistryně, která se snažila učit neposednou žačku, se prolínaly s obdivuhodnými a náročnými akrobatickými prvky. Vrchol představoval moment, kdy si vzala Eva Stará Karolínu Křížkovou na ramena a nejenomže s ní na ramenou tančila, ale dokonce vystoupala i na relevé v baletních střevících.

– JOSEF BARTOŠ, tanecniaktuality.cz

VÁCLAV JELÍNEK vystudoval herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V zahraničí získal certifikát pro vedení cirkusových kurzů. Jako interpret hrál v Alfredu ve dvoře, v Minoru, v Ponci, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, ale také na výstavě Expo v Šanghaji. V současné době působí jako lektor žonglování v centru pro nový cirkus Cirqueon a lektor žonglování na katedře pantomimy na HAMU; kurzy žonglování vede též v psychiatrické léčebně Bohnice. Je zakladatelem a členem žonglérsko-divadelního dua Bratři v tricku a členem kapel Střídmí klusáci v kulisách višní (kytara, zpěv) a Jelení loje (kytara, kontrabas, klávesová harmonika, zpěv). Je autorem řady vlastních pouličních vystoupení u nás i v zahraničí, účastnil se mnoha zahraničních festivalů pouličního umění (Rusko, Maďarsko, Slovinsko, Řecko, Francie, Polsko, Německo, Španělsko,Finsko) a spolupracoval s různými divadly (Mimotaurus, Letí, Theatro Pantomisimo, Spitfire Company, Cirkus Sacra, Artists for children a V.O.S.A. theater).

HOLEKTIV Ryze ženský soubor, fungující od roku 2016 ve složení Karolína Křížková, Eva Stará a Andrea Vykysalá, propojuje ve svých projektech žánry současného tance, fyzického divadla a nového cirkusu. V průběhu let se souboru podařilo vytvořit svůj jedinečný rukopis a poetiku. Holektiv působí na české i mezinárodní scéně a kromě choreografické a interpretační činnosti se věnuje také taneční a novocirkusové pedagogice.